top of page
Historia pewnej przyjaźni

Dlaczego mam nie jeść mięsa w piątek ?

  • Zdjęcie autora: autor-rl
    autor-rl
  • 12 lut 2017
  • 2 minut(y) czytania

Można też zadać pytanie odwrotne - dlaczego koniecznie muszę jeść mięso w piątek skoro zdarza się , że w inne dni nie zawsze je spożywam ? To jest jednak odpowiedź wymijająca, która nie dotyka istoty piątkowej wstrzemięźliwości. Wyjdźmy zatem od źródła czyli od Ewangelii . Po powołaniu celnika Mateusza niektórzy oponenci Jezusa zarzucali mu różne rzeczy - między innymi to, że On i jego uczniowie bratają się z grzesznikami, są zbyt zadowoleni i nie poszczą: "Wówczas oni ( uczeni w Piśmie ) rzekli do Niego ( Jezusa -mój przypisek ): «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją». Jezus rzekł do nich: «Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli»." ( Łk 5, 33-35 )

Pana młodego ( czyli Jezusa ) zabrali ( czyli zabili ) w piątek. To dzień Jego okrutnej męki i śmierci na krzyżu. W myśl więc Jego słów ten dzień powinien być dniem, w którym jego wyznawcy poszczą. Jak to mówią : proste jak włosy murzyna !

Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Otóż piątek nie jest w naszym kościele wcale dniem postu ( ! ) ... a tylko dniem wstrzemięźliwości od potraw mięsnych. Post to jednak inna bajka. Dniami postu jest Wielki Piątek i Środa Popielcowa. Zatem Kościół złagodził niejako zalecenie Jezusa zobowiązując nas jedynie do wstrzemięźliwości od spożywania mięsa.

Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w piątek, ma więc być dla człowieka wierzącego, jakimś sposobem czy też formą solidarności z Jezusem w dniu Jego cierpienia na krzyżu. Czy to aż tak wiele ?

I na koniec jeszcze ciekawostka prawno-formalna, którą podaje Katechizm Kościoła Katolickiego ( KKK ).

Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje od 14 roku życia do końca życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia). Wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny bądź miejsca poszczególnym wiernym, rodzinom lub grupom wiernych, nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła ( kanony 1249 — 1253 ).


.

Comments


bottom of page