A ty, Betlejem ...
- auto-rl
- 25 gru 2015
- 2 minut(y) czytania

Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności (Mi 5,1-4a).
Tak dzisiaj wygląda miejsce narodzenia Jezusa. Srebrna gwiazda, w miejscu gdzie stał żłóbek, nosi napis w języku łacińskim: „Tu urodził się z Dziewicy Maryi Jezus Chrystus. 1717”. Gwiazda jest darem Francuzów i ma 14 ramion, co jest aluzją do 14 pokoleń, o których wspomina św. Mateusz w genealogii Chrystusa. W 1847 roku gwiazda została skradziona i z konieczności zastąpiono ją kopią.

Grota Narodzenia znajduje sie w podziemiu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Do groty schodzi się marmurowymi schodami pochodzącymi z epoki krucjat.

A oto współczesny wygląd całej Groty Narodzenia. W Ewangeliach nie ma co prawda mowy o grocie, która pojawia się jako miejsce narodzenia dopiero w tekstach Justyna i Protoewangelii Jakuba z II w. Należy jednak pamiętać, że wiele domostw znajdowało się w pobliżu grot, które służyły zwierzętom za schronienie. Być może tam udała się Maryja, aby urodzić swego syna, z dala od zgiełku ciasnych domków.

Do bazyliki wiodą trzy wejścia. Główne z nich to tzw. Brama Pokory. Ma tylko ok. 120 cm wysokości i w praktyce zmusza wszystkich do wykonania głębokiego skłonu. Małe drzwi miały zapobiec wjeżdzaniu do kościoła konno i zabezpieczać przez ewentalnymi kradzieżami.
Wejście do bazyliki noszą ślady różnych przeróbek, poczynając od czasów bizantyjskich aż do okresu krucjat. Ponad wejściem miała się znajdować mozaika przedstawiająca pokłon Trzech Króli. Według tradycji ten fakt uratował bazylikę podczas inwazji perskiej w 614. Persowie, widząc postacie w tradycyjnych strojach perskich i ze spiczastym nakryciem głowy, które nosił ich bóg Mitra, oszczędzili to miejsce.

No i sama Bazylika Narodzenia z placem przed nią. Fasada kościoła była wielokrotnie zmieniana i remontowana, po cześci jest zasłonięta przez potężne wzmocnienia muru z XIX w.

Dzisiejsze Betlejem. Miasto narodzenia naszego Zbawiciela.
Jako osada jest po raz pierwszy wspomniana w XIV w. p.Ch., na tabliczkach odnalezionych w tel el-Amarna. Tabliczka, na której figuruje pod nazwą Bit il laham, znajdowała się w archiwach jednego z faraonów. W owym liście wspomina się, że Betlejem, leżące w pobliżu Jerozolimy, zmieniło sojusznika podczas konfliktu i prosi się o łuczników, koniecznych do zdobycia zbuntowanego miasta.
Ta niewielka osada jest wspominana kilka razy w Biblii. Pojawia się w związku ze śmiercią Racheli, żony Jakuba, również w cyklu poświęconym historii króla Dawida. Jednak najważniejsze dla historii miasta było proroctwo Micheasza (5,1n) oraz fakt narodzenia się w tym mieście Jezusa.
Dziś to miasto, liczące ok. 30000 mieszkańców i znajdujące się w odległości 10 km od Jerozolimy, żyje głównie z turystyki oraz z obróbki drewna oliwkowego oraz masy perłowej. Większość jego mieszkańców to chrześcijanie.
( źródło: biblista.pl)
Comentarios